Siparişimdeki ürün veya ürünleri nasıl iade edebilirim?

kitapisteyin.com’ dan satın aldığınız her ürünü, teslim tarihinden itibaren 7  gün içerisinde (iade talebinizi) belirterek iade edebilirsiniz.

Satın aldığınız ürünün tahrip edilmemiş, kullanılmamış veya tekrar satılabilirliği bozulmamış olması gerekmektedir.

İade edilecek ürünlerin mutlaka ürün faturasının orijinali ile birlikte teslimi gerekmektedir.Paketinizi herhangi bir PTT KARGO  şubesi aracılığı ile karşı ödemeli olarak ücretsiz gönderebilirsiniz. Diğer tüm kargo şirketleriyle yapılan iadelerde, kargo ücreti müşteriye aittir.

İade etme süresi kaç gündür?

kitapisteyin.com’ dan satın aldığınız her ürünü, teslim tarihinden itibaren 7  gün içerisinde ürün hasarlı olmasa dahi hiçbir gerekçe belirtmeksizin- iade edebilirsiniz.

İade de kargo ücretini kim ödeyecektir?

Tüm iadeleriniziPTTKargo üzerinden ücretsiz yapabilirsiniz. Diğer tüm kargo şirketleriyle yapılan iadelerde, kargo ücreti müşteriye aittir.

İade ettiğim ürünlerin geri ödemesi ne zaman yapılacak?

Firmamıza ulaşan ürünlerin iade politikamıza uygunluğu incelendikten sonra Kredi Kartlarında en geç 7 iş günü içerisinde , Debit (Banka Kartı) kartlarında ise 20 iş günü içerisinde para iadeniz yapılacaktır. Yapılan iadenin kredi/debit kartınıza yansıması bankanıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer havale yöntemi veya kapıda nakit olarak ödeme yaptıysanız belirteceğiniz hesaba hemen iadesi yapılır. Eğer iadeniz hakkında hâlâ şüpheleriniz varsa lü veya 0 212 501 53 73 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yanlış ürün geldiyse ne yapmalıyım?

Siparişlerinizi hazırlarken son derece dikkatli davranmaktayız, dolayısıyla normalde böyle bir durumun olmayacağını umuyoruz. Yanlış ürün gönderimi durumunda lütfen siparişinizi PTT Kargo  ile iade ediniz.  Sipariş tutarı isteğiniz üzerine ister kredi kartınıza, ister üyeliğinize para puan olarak hesabınıza iade edilecektir. Veya kitabın birebir değişimi yapılarak size yenisinin gönderimi sağlanacaktır. Lütfen talebinizi 0 212 501 53 73 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Kusurlu ürün geldiyse ne yapmalıyım?

Siparişlerinizi hazırlarken son derece dikkatli davranmaktayız, dolayısıyla normalde böyle bir durumun olmayacağını umuyoruz. Kusurlu ürün gönderimi durumunda PTT Kargo ve tarafımıza gönderiniz. Değişim talebinizde , değişim sebebinizi ve sipariş numaranızı belirten bir not yazmanız gerekmektedir .